Jak dobrać projekt domu do działki, którą posiadamy?

Na rynku jest dostępnych wiele gotowych projektów domów. Prezentowane są ciekawe, nowatorskie rozwiązania, które prześcigają się w funkcjonalnościach. Odnajdziemy zarówno projekty domów luksusowych, ale również tradycyjnych. Pośród natłoku ofert trudno podjąć racjonalną decyzję, szczególnie, gdy coraz częściej słyszy się o coraz to nowszych nowinkach i trendach. Przykładem mogą być domy energooszczędne, które stają się coraz bardziej popularne. Wybierając odpowiedni projekt powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem i ceną, ale również układem pomieszczeń jak i posiadaną posesją.
Nie powinno nikogo zaskoczyć to, że nie wszystkie domy będą nadawały się do budowy na naszej działce. Głównym kryterium jest jej wielkość oraz kształt. Trzeba pamiętać, że posiadając działkę o małej powierzchni nie będziemy mogli postawić na niej domu parterowego. Jest to spowodowane tym, że wszystkie pomieszczenia będą znajdować się na jednej kondygnacji, w związku z tym trzeba będzie dokonać adaptacji projektu i między innymi zmniejszyć wielkość pomieszczeń lub korytarzy. W obu przypadkach zmiany te znacząco wpłyną na funkcjonalność domu. Na niewielkiej posesji idealnie sprawdzą się domy z poddaszem lub piętrowe. Dobrze usytuowany budynek pozwoli nawet na stworzenie ogrodu lub tarasu. Jeżeli jesteśmy właścicielami działki o nietypowym kształcie to musimy zadbać o to, by projekt domu idealnie wpasowywał się w jej kształt. Dlatego posiadając posesję „głęboką” powinniśmy zdecydować się na wybór wąskiego i wydłużonego budynku. Natomiast w przypadku działki trójkątnej, które są dosyć rzadko spotykane, na dom o nietypowym kształcie.
Projekty domów zazwyczaj określają, z której strony powinno być wejście. Idealna sytuacja jest w chwili, gdy droga do naszego budynku jest ze strony północnej. Wynika to z prostej rzeczy, a mianowicie południowa strona jest bardziej nasłoneczniona, a więc lepsza dla umiejscowienia salonu czy jadalni z przeszkloną fasadą. Z kolei w północnej stronie lepiej umiejscowić spiżarnie, garderobę oraz kuchnie. Dzięki temu można umieścić tam mniejsze okna lub całkowicie z nich zrezygnować. Jeżeli posiadamy działkę z wjazdem od strony południowej to wybierając odpowiedni projekt domu powinniśmy kierować się umiejscowieniem pomieszczeń jak i okien.