Tania eksploatacja a bryła budynku

Mając już zaplanowaną liczbę pomieszczeń i wybraną działkę przychodzi czas na zastanowienie się nad bryłą budynku. Jest to ważny aspekt, który musimy dostosować do kształtu posiadanej posesji czy też rozkładu pokoi.
Energooszczędne domy charakteryzują się przede wszystkim prostą budową, która niweluje miejsca narażone na straty energii. Ciepło może uciekać przez narożniki budynków, wykusze czy choćby tarasy. Ideą jest użycie takich materiałów do budowy, które zapewnią dostateczną izolację. Częstokroć starając się zminimalizować straty energii projektanci rezygnują z wymyślnych form na rzecz prostoty. Tak też możemy spotkać się z zastąpieniem skomplikowanych dachów prostymi. Jeżeli pragniemy taniego w eksploatacji budynku to projekty domów parterowych nie są dla nas. Poprzez dużą powierzchnię dachu dochodzi do sporych strat energii. Najtańsze w eksploatacji są więc domy piętrowe lub te z poddaszem użytkowym. Dzięki temu ciepło nie ucieka od razu przez dach, lecz ogrzewa wyższe piętra.
Najlepiej, jeżeli budynek ma kształt niezbyt wydłużonego prostokąta lub kwadratu. To znacznie zmniejsza obszar, przez który może uciekać ciepło, a więc użytkowanie domu jest znacznie tańsze. Powinniśmy unikać budowania balkonów, wielopołaciowych dachów czy też wykuszy, które są odpowiedzialne są za spore straty ciepła. Zakłada się, że odpowiednia, zwarta bryła domu może przynieść nawet 15% oszczędności energii, a co za tym idzie pieniędzy.
Decydując się na konkretny projekt domu powinniśmy zwrócić również uwagę na rozmieszczenie okien. Duże, od strony północnej mogą być odpowiedzialne za spore straty ciepła. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w południowej części domu, gdzie słońce dodatkowo będzie nagrzewać pomieszczenia.
Nie powinniśmy też zapominać o odpowiednim zgrupowaniu pomieszczeń, tak aby te pełniące takie same funkcje znajdowały się w swoim pobliżu. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie łazienki blisko kuchni, dzięki czemu nie będziemy mieć problemów z zimną wodą. Dodatkowo sypialnie umieszczone na piętrze zapewnią poczucie intymności oraz zapewnią spokojny sen.