Dlaczego gotowe projekty wymagają adaptacji?

Jeżeli spośród wielu projektów domów wybraliśmy ten jedyny, idealny, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania musimy dostosować go do naszej działki. Trzeba pamiętać, że gotowe projekty katalogowe nie są projektami budowlanymi, co oznacza, że nie obejmują warunków konkretnej lokalizacji. Ich zaletą jest niska, konkurencyjna cena, lecz wymagają adaptacji, czyli dostosowania projektu domu do warunków zewnętrznych, w tym wielkości i kształtu działki. Dodatkowo projekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni lub do warunków zabudowy. Adaptacja projektu jest bardzo ważnym elementem, który pozwala dopasować położenie domu, dostosować fundamenty czy choćby zmienić ułożenie okien. Adaptowanie gotowego projektu jest obowiązkowe, ponieważ nie stanowi on pełnowartościowej dokumentacji projektowej.
Koszty adaptacji projektu
Warto zauważyć, że podejmując się zmian w projekcie trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Proste zmiany, które nie wymagają ingerencji w konstrukcję nie będą zbyt drogie. Jednak inaczej ma się sprawa, gdy zmianie ma ulec technologia budowy np. z szkieletowej na murowaną, ma zostać zastosowana inna instalacja lub inny sposób zbrojenia stropów. Trudną zmianą może być przekształcenie domu parterowego w budynek z użytkowym poddaszem. W takiej sytuacji niestety, ale indywidualny projekt mógł okazać się tańszą opcją. Chcąc uniknąć wysokich kosztów związanych z adaptacją, warto dokładnie przejrzeć i przeanalizować projekty tak, aby wybrany w jak największym stopniu był zgodny z wymaganiami naszej posesji. Dodatkowo powinien jak najlepiej trafić w nasz gust, by proponowane rozwiązania okazały się tymi pożądanymi i nie wymagały kolejnych zmian. Dzięki temu łatwo będziemy mogli przewidzieć koszty oraz ostateczny efekt.
Decydując się na zakup gotowego projektu trzeba liczyć się z kosztami, jakie poniesiemy w związku z adaptacją. Jednak wybierając taki projekt mamy możliwość sprawdzenia opinii innych użytkowników, co może być cennym źródłem informacji. Dokonując właściwego, przemyślanego wyboru, koszty związane z dostosowaniem nie powinny być zbyt wysokie.