Projekt domu: indywidualny czy z katalogu

Katalogi kuszą atrakcyjnymi projektami w bardzo konkurencyjnie niskich cenach. Wybór gotowych projektów jest ogromny, znajdziemy tam zarówno domy jednorodzinne, luksusowe, parterowe a nawet drewniane. Tak przygotowane oferty zachęcają pięknymi fasadami oraz nietypowymi kształtami. Pytanie pozostaje jedno, czy gotowe projekty domów sprawdzają się w różnych warunkach?
Niestety, kupując projekt z katalogu będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie poniesiemy na adaptacje i stworzenie odpowiedniej dokumentacji. Ważne jest, bowiem dostosowanie projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Będzie on obejmować dostosowanie fundamentów i materiałów do warunków, jakie mamy na posesji. Nie jest to duży wydatek pod warunkiem, że zmianie nie ulegnie konstrukcja domu czy materiału, który ma zostać użyty podczas budowy. Niestety, ale wybierając gotowy projekt domu nie mamy też możliwości poznania ostatecznej ceny, gdyż może się okazać, że przystosowanie jest konieczne również na dalszych etapach prac.
Jednak nie można powiedzieć, że wybór gotowego projektu z katalogu jest złą decyzją. Wybierając konkretną ofertę trzeba wziąć pod uwagę nie tylko nasze możliwości finansowe, ale przede wszystkim rozmieszczenie pokoi, kształt bryły oraz możliwość łatwej adaptacji. Wybrany projekt powinien posiadać rozwiązania, które nas satysfakcjonują, a co za tym idzie nie wymagają zmian.
Dużym plusem przemawiającym za gotowymi projektami domów są opinie innych nabywców. Jest to cenne źródło wiedzy, którego nie uzyskamy decydując się na projekt indywidualny, który nie był nigdy przetestowany w praktyce. Wiele gotowych projektów jest wysokiej jakości, a cena jest ich dodatkowym atutem.
Zwolennicy projektów indywidualnych z pewnością zarzucą im powtarzalność oraz swego rodzaju masową produkcję. Domy z katalogów mają podobny rozkład pomieszczeń, a ich wygląd zewnętrzny różni się tylko detalami. Częstokroć o wyborze projektu domu decydują nie tyle względy praktyczne, co emocjonalne. Piękne fasady, duże okna sprawiają, że nie zwracamy uwagi na funkcjonalność budynku czy rozmieszczenie pomieszczeń. Jednak z drugiej strony, czemu nie wykorzystać rozwiązania, które jest sprawdzone i polecane?