Oświetlenie w domu energooszczędnym. Oszczędny projekt domu.

Mówiąc o domu energooszczędnym zazwyczaj wspomina się o jego budowie, izolacji cieplnej czy położeniu na działce. Pomija się jednak kwestie oświetlenia, które są dosyć istotnym aspektem. Odpowiednio wykonane nie tylko będzie bardziej efektywne, ale również zapewni duże oszczędności.
Jak wiemy, tradycyjne żarówki są mało wydajne z tego względu, że energia przez nie produkowana to przede wszystkim ciepło. Znacznie lepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju energooszczędne źródła światła, które są tańsze w eksploatacji oraz bardziej efektywne.
Domy energooszczędne powinny być wyposażone w odpowiednie świetlówki np. kompaktowe, które mają spiralny kształt. Ich gwint pasuje do zwykłych lamp, lecz należy pamiętać, że częste włączanie i wyłączanie znacząco skraca ich żywotność. Dodatkowo umieszczanie ich w zamkniętej obudowie klosza spowoduje przegrzanie. Dlatego w pomieszczeniach, w których często włączamy światło powinniśmy zamontować lampy halogenowe. W wielu przypadkach montuje się je w podwieszanych sufitach z dodatkową opcją ściemniania. W ostatnich czasach popularność zyskało oświetlenie typu LED, idealnie się sprawdzi, jako alternatywa dla żarówek. Warto zauważyć, że jest bardzo efektywne, ponieważ nie jest wydzielane ciepło.

W projekcie domu energooszczędnego nie może zabraknąć odpowiedniego rozłożenia oświetlenia. Jest to istotne, ponieważ nie wszystkie pomieszczenia potrzebują tak samo silnego światła. Jeżeli planujemy tylko w nim odpoczywać lepszą alternatywą będzie mała lampka nocna. Dodatkowo znaczenie ma kolor ścian, mebli czy oprawy oświetlenia. Jak wiemy, jasne kolory będą odbijać światło i dawać wrażenie przestronniejszego wnętrza.
W nowoczesnych domach możemy spotkać się z inteligentnymi systemami zarządzania, w których skład wchodzą czujniki ruchu odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie światła. Jest to doskonała alternatywa dla zapominalskich szczególnie, że umożliwia sterowanie oświetleniem w całym domu. Rozbudowane systemy potrafią też dostosować światło oraz poziom jego natężenia do pory dnia.
Projektując dom energooszczędny powinniśmy wziąć pod uwagę rozkład oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach oraz zrezygnować z tradycyjnych żarówek. Te proste zmiany mogą w dużym stopniu wspomóc nasz domowy budżet i zatroszczyć się o środowisko.

Dlaczego dom parterowy?