Schody na poddasze

Projekty domów nowoczesnych zazwyczaj stawiają na otwarte przestrzenie. Mamy, więc do czynienia z przestronnymi holami czy też korytarzami, lecz co w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie nie mamy aż tak dużej powierzchni do dyspozycji? Wydawać by się mogło, że umieszczenie schodów nie powinno być problemem. Jednak wybór odpowiedniego modelu musi być starannie przemyślany. Oprócz względów estetycznych powinniśmy kierować się ich funkcjonalnością czy też trwałością. Idealnie dobrane schody nie powinny przysparzać problemu z poruszaniem się po nich. Warto pamiętać, że będziemy nosić po nich różnego rodzaju sprzęty oraz korzystać z nich będą dzieci lub osoby starsze. Wobec tego nie mogą być zbyt strome i niebezpieczne. Jednak wygodne schody będą zabierać sporo przestrzeni użytkowej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest indywidualne zaprojektowanie schodów tak, aby były wygodne i zabierały mało miejsca.
Jeżeli wolimy zakupić gotowy model, ale nie chcemy tracić dużej przestrzeni to alternatywą mogą być schody kręcone. Są one bardzo atrakcyjne wizualnie, oryginalne, znacznie tańsze i łatwe w montażu. Niestety, są też mało funkcjonalne. Nie będziemy mogli po nich wnieść ciężkich mebli, a osoby starsze będą miały problemy z pokonaniem stopni. Dodatkowo projekt domu jednorodzinnego powinien zakładać około 2 m otwór w stropie, w przeciwnym razie jego wykonanie może zaburzyć konstrukcje.
Ciekawym pomysłem są schody zewnętrzne. Nie zajmują miejsca i są bardzo funkcjonalne. Jednak domy jednorodzinne wyposażone w tego rodzaju schody mogą wielu osobom nie przypaść do gustu. W końcu będą bardzo charakterystycznym elementem zewnętrznym budynku. Prostym, ostatecznym rozwiązaniem, które nie zajmie dużo miejsca są schody składane. Chowają się one do otworu, przez który wchodzi się na strych.
Mając niewiele miejsca w domu jednorodzinnym powinniśmy dokładnie przemyśleć wybór odpowiednich schodów. Te zajmujące mało miejsca najczęściej są bardzo strome i mało funkcjonalne. Dobrym rozwiązaniem jest ich indywidualne zamówienie tak, aby spełniały oczekiwania, co do wyglądu, ale były też ergonomiczne.