Balkon

Przeglądając projekty domów jednorodzinnych na pewno natknęliśmy się na budynki z balkonami. Ich zwolennicy twierdzą, że podnosi on estetykę domu, otwiera go na ogród oraz stanowi praktyczny dodatek. Można go wykorzystać do rodzinnych spotkań, wieszania prania czy choćby odpoczynku po całym dniu.
Decyzje o budowaniu balkonu powinniśmy podjąć już na etapie kupowania lub tworzenia indywidualnego projektu domu jednorodzinnego. W przypadku adaptacji projektu rezygnacja z niego nie przysporzy dodatkowych kosztów, natomiast jego stworzenie jest już trudniejszą kwestią.
Balkon zlokalizowany w atrakcyjnym miejscu może stanowić doskonałe miejsce do odpoczynku. Inaczej ma się sprawa, gdy zamiast widoku na las czy łąkę widzimy ulice lub dom sąsiadów. W takiej sytuacji siłą rzeczy nie będziemy z niego korzystać. Dużą zaletą balkonu są przeszklone drzwi, które dodatkowo oświetlą nasze pomieszczenie i otworzą je na ogród. Niestety w chwili, gdy nasz dom jednorodzinny jest niewielkich rozmiarów takie drzwi mogą skutecznie uniemożliwić umeblowanie pokoju. Warto, więc przed podjęciem decyzji o budowie balkonu dokładnie rozplanować ułożenie mebli i zastanowić się, czy jego powierzchnia będzie funkcjonalna. Czasami lepszym rozwiązaniem jest budowa tarasu, który z pewnością będzie częściej wykorzystywany.
Jeżeli zależy nam na budynku energooszczędnym powinniśmy zrezygnować z balkonu. Nie jest niczym nowym, że przez duże okna jak i płytę balkonową dochodzi do strat ciepła. Rozwiązaniem jest zastosowanie wysokiej jakości izolacji, która niestety generuje kolejne koszty. Dodatkowo nieprawidłowo wykonany może doprowadzić do zamakania ścian budynku, gdzie ewentualne naprawy są czasochłonne i kosztowne.
Balkon jest dobrym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych o dużej powierzchni, ciekawej konstrukcji i ładnym usytuowaniu. W takim przypadku będzie on stanowił dopełnienie budynku, przedłużenie pomieszczenia oraz stanie się doskonałym miejscem do spędzania wspólnie czasu. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na balkon, warto zastanowić się nad budową tarasu, który jest bardziej funkcjonalny.