Adaptacja poddasza

Wiele rodzin podejmując decyzje o budowie domu jednorodzinnego stawia na te z użytkowym poddaszem. Jest to długofalowa decyzja, która z pewnością przyniesie zysk. Ta dodatkowa przestrzeń jest przydatna szczególnie w chwili, gdy planujemy powiększenie rodziny. Poddasze może stać się doskonałym pokojem do wspólnego spędzania czasu, zabaw lub może służyć, jako sypialnia. Wiele rodzin decyduje się na wykorzystanie poddasza, jako pokoju gościnnego, tworząc tam dodatkową łazienkę. Każdy z tych pomysłów będzie tym właściwym pod warunkiem, że dobrze zaplanujemy wykorzystanie tej przestrzeni.
Najważniejszym elementem w adaptacji poddasza jest odpowiednie jego doświetlenie. Możemy to zrobić za pomocą okien dachowych, które właściwie umieszczone oświetlą wnętrze oraz dodadzą mu przytulnego charakteru. Warto pamiętać, że umieszczenie okien od wschodniej strony będzie dobrym rozwiązaniem dla sypialni, ponieważ najwięcej światła będzie wpadać o poranku. Dodatkowo pomieszczenie nie będzie się nagrzewać. Natomiast umieszczenie okien z południowej strony zapewni nam światło przez cały dzień. Jest to dobre rozwiązanie dla pokoju zabaw. Jednak w okresie letnim trzeba będzie zamontować rolety lub żaluzje. Jeżeli planujemy umieścić na poddaszu biuro to okna powinny znaleźć się po stronie północnej. W ciągu dnia wpadające słońce nie będzie męczyć naszych oczu, pokój nie będzie się nagrzewać, a co za tym idzie nasza praca będzie efektywniejsza.
Najprostszym a zarazem najtańszym rozwiązaniem jest umieszczenie okien w ścianach szczytowych naszego domu jednorodzinnego. Oczywiście jest to możliwe tylko pod warunkiem, że posiadamy jedno lub dwuspadowy dach. Takie okna często są zupełnie wystarczające szczególnie, gdy nasze poddasze jest niewielkich rozmiarów.
Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj obejmują wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych, dlatego z użyciem odpowiedniego doświetlenia można stworzyć doskonałą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu i integracji. Dodatkowo otwiera ona szereg różnych możliwości adaptacji, dzięki czemu w łatwy sposób możemy uzyskać wymarzone miejsce.