Kominek odkryty na nowo

Każdy z nas wie, jak przyjemnie jest usiąść przy kominku w zimowy wieczór. Ciepło, zapach drewna, trzask iskier. Od kilku lat możemy zauważyć powrót kominków. W tradycyjnych, drewnianych domach stanowią idealne dopełnienie wyglądu oraz źródło ciepła. Jako, że budynki z bali nagrzewają się bardzo szybko, kominek jest doskonałym rozwiązaniem w zimowe dni.
Coraz więcej projektów domów jednorodzinnych zawiera ten element. Kominki stały się popularnym dodatkiem szczególnie, gdy przypominają te tradycyjne, otwarte. Jednak to te z wkładem kominkowym najlepiej nagrzewają pomieszczenie oraz powalają kontrolować proces spalania. Oczywiście są też bezpieczniejsze.
W projektach domów nowoczesnych spotkamy się z nowym spojrzeniem na tradycyjny kominek. Projektanci dbają o to, by był wpasowany w styl pomieszczenia. Dlatego nie powinny nas dziwić minimalistyczne formy czy też proste zabudowy. Najczęściej spotkamy kominki w kolorach czarnych, białych czy też granatowych. Ta prostota powoduje, że stają się one centralnym punktem domu oraz dopełnieniem pomieszczenia.
Ważnym elementem jest wybór odpowiedniego drewna do palenia. Najlepiej, gdy jest odpowiednio wysuszone, pochodzące z drzewa liściastego. W przypadku drewna iglastego możemy spotkać się ze strzelaniem iskrami na znaczną odległość oraz osadzaniem się sadzy. Drzewo powinniśmy przechowywać w miejscu gdzie będzie miało przepływ powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest układanie go przy ścianie budynku tak, aby było osłonięte przed deszczem czy też śniegiem. Dodatkowo warto zadbać o to, by zabezpieczyć podłoże, aby wilgoć nie przedostawała się do drzewa.
W projektach domów nowoczesnych jak i tradycyjnych coraz częściej znajdziemy kominki. Jest to doskonały element wystroju, który jest również bardzo funkcjonalny. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i nie używaniu np. rozpuszczalnika do podpalania drewna. Decydując się na otwarty kominek musimy zachować ostrożność i nie zostawiać palącego się drzewa bez nadzoru. Jeżeli zachowamy podstawowe środki ostrożności będziemy mogli cieszyć się ciepłem i rodzinną atmosferą bez obawy o nasze bezpieczeństwo.